Tentokrát jsme vyrazili už v pátek odpoledne. Věci jsme si nabalili do tašek den předem, abychom se nezdržovali a vyjeli co nejdříve. I tak jsme se samozřejmě vypravili až něco po šesté a teprve cestou ladili cílovou destinaci.

Už za tmy jsme dorazili do obce Želízy, kde jsme narazili na neaktuálnost aplikace park4night, kdy na dvou tipech pro přespání byly nové značky se zákazem stání obytňáků přes noc. Bohužel i kemp byl nekompromisně uzavřen. Naštěstí nám na třetí pokus aplikace přeci jen poradila a vstávali jsme s krásným výhledem na Labe z jedné strany a na Kapli sv. Ducha čnící nad vinicemi na straně druhé.

Prvním sobotním cílem se staly Čertovy hlavy, vytesané do pískovcového masivu. Bohužel jsme tentokrát narazili na čistě turistické trasy. S kočárkem, se kterým jinak zdoláme kdeco, jsme se tak na 12 km okružní stezku po dalších pracích Václava Levého nakonec nevydali.

Přejeli jsme pod hrad Kokořín a „usadili“ Julii pro strávení poklidné noci na poloprázdném centrálním parkovišti. Při parkování na těchto parkovištích doporučuji najít vhodné místo hned při výjezdu z parkoviště a tímto směrem i zaparkovat. Zadní zapomenutá místa se zprvu tváří lákavě, často se ale stávají pro obytňáky pastí po tom, co se parkoviště zaplní a řidiči osobáků vám neúmyslně znemožní výjezd. Na to, že byl hrad zavřený tu bylo lidí, jako v plné sezóně.

Lehce jsme se po vrácení z výšlapu občerstvili v okénku restaurace Pobuda, kde byl frmol jako blázen, ale servírka zvládala celou situaci s úsměvem a levou zadní. Můžu doporučit domácí lívance a plněné knedlíky.

Nedělní dopolední procházka byla ve znamení hradu Houska, o kterém do teď nevíme, jestli se jedná o hrad či zámek, protože na každé ceduli je to jinak. Procházkou nad hrad Houska dojdete až k vyhlídce na horu Říp, ten příště 😊 Na parkovišti pod hradem je sice napsáno, že je zde zakázáno kempovat, ale mimo sezónu, v obytňáku a bez ohnišť bychom se tu vůbec nebáli přes noc zůstat.

Dalším cílem se stala procházka kolem Novozámeckého rybníka u České Lípy. Jedná se o vůbec největší plochu porostlou rákosem v Česku a hladinu zdobí lekníny a stulíky. Rybník je součástí stejnojmenné národní přírodní rezervace a je domovem více jak 220 druhů ptáků. Na tento tip nás navedl večer předem Miroslav Vladyka v pořadu Klenoty naší Krajiny, kterým jsme se chtěli na druhý den inspirovat.

A šupky dupky do obytňáku, dvě hodiny domů, vystěhování, noční úklid a ráno do práce 😊