Pokud se rozhodnete vydat, tak jako my, na dovolenou do kempu San Marino na poloostrově Lopar, který je součástí krásného ostrova Rab v Chorvatsku, počítejte s minimálně o třetinu delší cestou, než vám ukáže Google Maps. S obytným vozem se zkrátka cestuje jinak. Strávíte tak přibližně devět hodin za volantem.

Naštěstí jsme nemuseli kupovat rakouskou dálniční známku, protože v prázdninovém období ji mají všechny naše vozy. Slovinskou dálniční známku jsme zakoupili na poslední benzince v Rakousku. V automatu, kartou, bez problémů. Průjezd Chorvatskem, kde nás čekalo mýto, nás vyšel přibližně na tisíc korun tam a tisíc korun zpět. První den jsme ujeli dlouhou cestu, kterou jsme ukončili na parkovišti vzdáleném hodinu od trajektu. Nejdřívější ranní trajekt vyjíždí po šesté hodině a tak jsme se mohli v klidu prospat a nabrat síly.

Trajekt, který nás převezl na ostrov Rab nás vyšel také přibližně na tisíc korun, šlo o krátkou, ale zábavnou plavbu. Kterou si můžete zpříjemním procházkou po palubě. Po přejetí celého ostrova jsme se ocitli v kempu San Marino na poloostrově Lopar, obklopeni borovicovým lesem, v příjemné dovolenkové atmosféře. My jsme si tentokrát zarezervovali místo předem, s výhledem na moře, abychom mohli využít nádherné 1,5 km dlouhé písečné pláže Rajska Plaža s pozvolným vstupem do teplé a průzračné vody.

První den jsme si užili lenošení na pláži, ale další den jsme se rozhodli půjčit si loďku, což byl úžasný zážitek. Za cenu 80 € na 4 hodiny jsme se plavili kolem ostrova a objevovali osamocené písečné pláže v okolí, které jsme si nemohli nechat ujít. Chvíli se i víc rozfoukal vítr a zvedl tak několik větších vln, díky čemuž jsme zažili opravdové dobrodružství na moři.

V kempu byla uspokojivá nabídka stravování a tak jsme si každý den vybrali něco nového. Večer jsme se procházeli po promenádě a užívali si zábavu a atmosféru bujarého večerního života s různými atrakcemi pro děti, trhy a dalším. Na druhou stranu kempu, kousek od našeho stání jsme našli tropický bar s chutnými míchanými nápoji, tobogánem s mořskou vodou a možností pronájmu vodních skútrů.

Doporučujeme také pronájem paddleboardu, což vám zajistí zábavu na moři a nabídne skvělé zážitky na pláži. Ten si můžete půjčit i přímo od nás. Týden dovádění vás pak vyjde finančně jako dva dny v případě, že byste si jej půjčovali až v kempu.

Sociální zařízení v kempu je čisté, moderní a v ceně ubytování.

Náš poslední večer jsme strávili v historickém městě Rab. Procházeli jsme úzkými uličkami a obdivovali starobylé stavby. V přístavních restauracích jsme si pochutnali na místních specialitách, které byly stejně chutné i v podobné cenové relaci jako ty v kempu.

Naše dovolená na ostrově Rab byla naplněná dobrodružstvím, relaxací a krásnými okamžiky strávenými s rodinou. Obzvlášť pro ty, kdo nemají zkušenosti s trajekty a s cestováním s nimi doporučujeme tento ostrov pro první seznámení. Je to fakt v pohodě i pro nás, kdo nemluvíme skoro vůbec cizími jazyky.