Jsme pětičlenná rodina, která miluje cestování a dobrodružství. Letos jsme se vydali prozkoumat sever Polska. 

Na cestě jsme ztrávili 10 dní a ujeli celkem 1935 km.

Tento výlet předčil všechna naše očekávání. Poláci májí perfektní infrastrukturu, dálnice zpoplatněné pouze na některých úsecích formou mýtných bran, gastronomie fámozní a lidé milí a přátelští. 

Cestou na sever jsme přizastavili v Toruňi. Je to malebné město na řece Visle, jehož historická část je zapsána na seznamu Unesco a stojí určitě za zastávku. Z kempu https://www.campingtramp.pl/ se pohodlně dostanete do centra města přes most pěšky nebo na kole. Pro milovníky sushi doporučujeme restauraci Tako Yaki (Instagram: takoyakisushibar). Toruň nabízí velkou nabídku kvalitních restaurací a kaváren. 

 

Náším cílem byl Gdansk, krásné město ležící v Pomoří na řece Visle a Motłavě doporučujeme navštívit na více dnů. Kempů je v nabídce více, my jsme vybrali kemp Stogi Camping nr. 114. https://osrodekprzywydmach.pl/caravan-camping-park/  Čistý kemp s veškerým potřebným zázemím, který leží 9 km od centra města a pouhých 300 m od hlavního vstupu na pláž s bílým jemným pískem.

 

Moře bylo čisté, osvěžující a vstup do moře pozvolný. Pláž je opravdu dlouhá a tak si každý najde své místečko. Kousek od kempu se nachází tramvajová zastávka linek č. 8 a 9, které vás dovezou přímo do centra. Jízdenky jsme kupovali on-line přes mobilní aplikaci, která se dá stáhnout přes QR kód přímo v tramvaji.

Centrum města opravdu tepe životem. Spousta restaurací, zmrzlináren a pouličních kejklířů vytváří úžasnou atmosféru přístavního města.Můžete si půjčit motorový člun a projet se centrem města po řece nebo si vyšlápnout na věž největší katedrály Panny Marie na světě. Na řece kotví i veliká pirátská loď, která vás proveze kolem města a doveze vás i na poloostrov Westerplatte, kde započala 2. světová válka a na památku zde byl vystaven pomník vysoký 25 metrů.

S dětmi jsme navštívili i bývalou vojenskou pevnost, kde se nyní nachází planetárium a vzdělávací vědecké centrum. https://hevelianum.pl

 

Kluci byli nadšení a celkový dojem umocnil gastro zážitek v restauraci přímo v pevnosti, kde nabízí vynikající polské speciality.

Další naší zastávkou byl poloostrov Hel, který se nachází na severu Polska. Je to taková úzká nudlička dlouhá 35 km, kde jsme strávili pouze jeden den, ale určitě se tu najde vyžití na delší dobu. V minulosti mělo toto místo strategický vojenský význam a proto jsme navštívili Muzeum obrany pobřeží, kde má návštěvník možnost vidět vojenskou techniku používanou z dob 2. světové války. Některé exponáty jsou volně přístupné pro návštěvníky, což ocenili hlavně naši kluci, kteří si mohli sednout za protiletadlový kulomet nebo dělo. Samotné muzeum se nachází v bývalé vojenské základně. https://helmuzeum.pl/pl/

Parkovali jsme na neplaceném parkovišti u muzea. Je to dobrý záchytný bod, odkud se dá na kole dopravit po cyklostezce třeba na pláž nebo na dobré jídlo do města.

Celý poloostrov je totiž protkaný krásnými lesními cyklostezkami podél silnice a jsou skvělé i pro děti. V případě, že by jste na Helu chtěli strávit více dnů, kempů je zde na výběr opravdu dost. Na své si zde přijdou milovníci všech vodních sportů. Krásné písečné pláže lemují oba břehy poloostrova. 

Polsko má opravdu co nabídnout a my už teď víme, že jsme tu nebyli naposled 🙂